Zeki Alasya'nın unutulmayan 5 filmi

0

Geçtiğimiz aylarda hayatını kaybeden usta oyuncu Zeki Alasya anısına, onun oynadığı en iyi beş filmi seçtik.

Köyden İndim Şehire
Salak Milyoner filminin devamı niteliğinde olan yapıtta; Himmet rolündeki Zeki Alasya diğer üç kardeşi Saffet, Hayret ve Gayret ile birlikte köylerinde buldukları gömü altınları bozdurabilmek için Ankara’ya giderken; Ankara’da onları eğlence dolu bir macera bekliyor. Kemal Sunal, Metin Akpınar, Perran Kutman ve Halit Akçatepe gibi usta oyuncuların da bulunduğu film Ertem Eğilmez tarafından yönetilmişti.

Mavi Boncuk
1974 yapımı filmde Emel Sayın’ın halıya sarılıp kaçırıldığı sahne hala hepimizin aklındadır. Adile Naşit, Kemal Sunal, Tarık Akan, Metin Akpınar, Halit Akçatepe ve Emel Sayın’ın rol aldığı filmde Zeki Alasya “Şeker Kamil”i oynamıştı.

Mirasyediler
Zeki Alasyalı ve Metin Akpınar’ın kendi adları ile oynadıkları film, aynı mağazada çalışan iki kardeşin mağazayı soymaya çalışmaları esnasında mağazanın kendilerine miras kalmasını konu ediniyor.

Nereye Bakıyor Bu Adamlar
Zeki Alasya’nın “Eğinlileri sevmiyorlar burada arkadaş!” repliği ile akıllarda kalan film, beşik kertmesi ile evlenmek için İstanbul’a gelen Metin ve en yakın arkadaşı Zeki’nin bir tesadüf ile meşhur olmasının ardından yaşanan komik olayları ele alıyor.

Salak Milyoner
“Köyden İndim Şehire” filminin kadrosuna ek olarak Adile Naşit ve Münir Özkul’un da yer aldığı filmde, babalarının miras bıraktığı altınları bulmak üzerinde ellerinde bir harita ile İstanbul’a gelen dört kardeşin burada yaşadıkları komik olayları anlatıyor.

Foto: Youtube Screenshot

Podijeli:

O autoru

Ostavi komentar


− 7 = 1