Viyana‘da Kadın Hakları

0

Viyana’da yaşayan kadınlara hukuki konularda verilen da nışma nlık, bilgi, madd i ve ma nev i destek ler i kaleme aldık.

Avusturya’da toplumun her alanında kadın ve erkek eşittir. Viyana Belediyesi’nin, MA 57 – Kadınların Teşviki ve Kadın İşlerinin Koordinasyonu Dairesi (Frauenförderung und Koordinierung von Frauenangelegenheiten), Viyana’daki tüm kadınların çok yönlü yaşamlarını kapsayacak biçimde kendi durumlarını belirleyebilmelerini sağlamak için çalışmaktadır. Viyana’da yaşayan kadın ve kızlara, hukuki konularda danışmanlık, bilgi, maddi yardım ve destek verilmektedir. Viyana Belediyesi tarafından mesleki eğitim ve meslek içi eğitim konularının yanında Almanca öğrenilmesi konusunda da destek söz konusudur. Bu destekler sayesinde, Viyana’da yaşayan kadın ve kızlar kendi mesleklerini kendileri belirleyebilecek ve mesleki alanda fırsat eşitliği sağlanmış olacaktır. Bu uygulamayla kadınların kendi gelirlerini elde ederek bağımsız olmaları amaçlanmaktadır. Viyana’da yaşayan kadınlara, yaşamlarında karşılaşabilecekleri kriz durumlarında da destek verilmektedir.

Küçük Projelere Destek kapsamında kadınlardan sorumlu Belediye Daire’si tarafından Viyana’da kadın ve cinsiyete bağlı faaliyetlere 5.000 Avro‘ya kadar destek verilmektedir. Bu fonla Viyana Belediyesi kadınlara karşı var olan ayrımcılığa etkin biçimde karşı durmayı hedeflemektedir.

Viyanalı kadınlar için Viyana: Sosyal alanlarda etkin olan kadınlara yönelik A’dan Z‘ye kadar bölgesel kuruluş ve hizmetler hakkında bilgi veren bir internet sitesidir. Burada farklı yaş ve dönem içerisindeki kadınlara destek sağlayan kuruluşların listesi bulunmaktadır. Konuya göre sıralanan anahtar kelime indeksi, Acil Maddi Yardımlar, Mesleki Eğitim ve Zorla Evlendirmeye kadar geniş bir alanı kapsamaktadır. Ayrıca MA 57’ye bağlı ‘Kadınların Teşviki ve Kadın İşlerinin Koordinasyonu Dairesi (Frauenförderung und Koordinierung von Frauenangelegenheiten), kadınların desteklenmesi ve kadınlara yönelik konuların koordinasyonu hakkında bilgiler vermekte.

Kadın Hattı: Kadın hattında, çare arayan kadınlara, ücretsiz kadın hukukçular, güvenilir ve anonim bilgi, danışma hizmetleri sunmaktadır. Hat tarafından verilen hizmetler şunlardır:

* Hukuki ve sosyal danışma hizmetleri. Ağırlıklı evlilik ve aile hukuku, yaşam birliği, nafaka konularına verilmektedir.

* Kadınlarla danışma ve yardım hizmetleri konusunda bilgilendirme.

Kadın hattı ile iletişime geçmek için +43 1 408 70 66 numaralı telefonu ve ya frauentelefon@ wien.at adresini kullanabilrsiniz. Telefonla danışma: Pazartesi – Çarşamba: 08.00-12.00; Perşembe – Cuma: 12.00-16.00. Bireysel danışmanlık hizmeti almak için randevuya randevuya ihtiyaç duyulmaktadır.

Viyanalı genç kızlara sunulan destek ve fırsatlar

Kendi ayakları üzerinde durma anlayışının temelleri erken yaşlarda atılmaktadır. Bu nedenle, Viyana Belediyesi genç kızları ve kadınları desteklemesi önemlidir. Önem verilen konular arasında, kızlar için mesleki alanın genişletilmesinin yanında geleneksel rol dağılım ve davranışların yıkılması da bulunmaktadır. Viyana Belediyesi, genç kızlara yönelik kapsamlı bir teşvik programı sunmaktadır. Bu konuda başarıya ulaşılmıştır: Örneğin, eskiden Viyana’da yaşayan kızların yüzde 59 geleneksel meslekler seçerken, 2016 yıllarında bu sayı yüzde 45,8’e gerilemiştir. Kızlar tarafından en çok tercih edilen meslekler, daha önce de olduğu gibi iş kadını, sekreterlik ve kuaförlüktür. Gençlik Merkezleri ve Gezici Gençlik Danışmanlığı, boş zamanları değerlendirme konusunda kapsamlı bir hizmet yelpazesi ile göçmen kökenli genç kızlara, bunlar çoğu zaman kendi dillerinde olmasa da, birçok hizmet sunmaktadır. Eğitim ve okul dışı gençlere danışmanlık yapan “gençlik” bölümü (MA 13 – Bildung und außerschulische Jugendbetreuung – Fachbereich Jugend) eğitim hakkında bilgi vermektedir. Ayrıca genç kızlara ve kadınlara yönelik birçok derneği ve projeyi (Almanca) desteklemekte olan MA57, bu desteği sadece meslek bulma konusunda değil, aynı zamanda kadınların kendi ayakları üzerinde durabilmenin yollarını sağlamak amacıyla da vermektedir. Bu derneklerin bazıları, özellikle göçmen kökenli kadınlara yönelik faaliyet yapmaktadır.

Tangram – Genç Kızlar için Multikültürel Ağ: Danışma, yardım, projeler, genç kızlar ve erkekler için haftalık toplantılar düzenlemektedir. Örneğin 10 ile 14 yaş arasındaki genç kızlar “Girlies Zone”’da, 14 yaş üstü genç kızlar “Girls Talk”’da buluşurlar. Tangram eğlence, buluşma, öğrenim yardımı zor durumlarda destek ve benzeri olanaklar sunmaktadır.

Peppa – Kültürlerarası Kız Merkezi: Kız Merkezi “Peppa” kızlar ve genç kadınınlar için bir buluşma, bilgi ve danışma merkezidir. Bu merkezde, ailevi sorunlardan okulla ilgili sorunlara kadar uzanan konular ele alınmaktadır. 16. bölgedeki kızlar kafesine Peppa’da sadece kadınlar girebilmektedir. İster birlikte ev ödevleri yapmak, sunumlara hazırlanır ister birlikte yemek yapmak olsun, burada amaç özgüveni güçlendirmektir. Genç kadınlar ve kızlar, burada Avusturya’daki göçmen toplumunu belirleyen ve biçimlendiren kişiler olarak görülmektedir. Peppamint’in sunduğu diğer hizmetler:

* Kriz durumlarında destek sağlamak (okulda, kız arkadaşla ya da evde yaşanan sorunlar)

* Yaşamda karşılaşılan zor durumlarda rahatlatıcı ve aydınlatıcı konuşmalar yapmak

* Sosyal danışmanlık

* Eğitim ve mesleki danışmanlık

* Meslek veya iş arayışında destek

* Resmi daire ve sosyal kurumları ziyaret ederken refakat etmek

Peppa ile iletişime geçmek için +43 1 493 09 65 ve +43 1 494 19 96 numaralarının yanı sıra peppa@caritas-wien. at ve peppamint@caritas-wien.at mail adreslerini kullanabilirsiniz. Danışmanlıklar randevu ile pazartesi – cuma günleri yapılmaktadır

Sprungbrett: Hedef kitle, 11 ile 21 yaşları arasında bulunan genç kızlar ve kadınlardır. İlk olarak meslek seçme kararı verecek kızlar, okul seçme kararı verecek kızlar, çıraklık yeri arayan kızlar “Multiplikatörler” / okullar / işletmeler. Sprungbrett’in sunduğu hizmetler:

* Okul ya da meslek bulma amacıyla bireysel görüşmeler

* Okul sınıfları için grup halinde danışma

* Meslek seçeneklerin genişletilmes

* El sanatlarının ve teknik mesleklerin tanıtımı

* Atölyede pratik deneme

* Meslek seçimi süresince eşlik etme

* Workshop’lar, yetenek testleri
* İşletme gezileri, tanıma amacıyla kısa süre çalışma

* Çıraklık yeri aramada destek

* İşletmeler için çırak alma ve kızların eğitimi konusunda danışma hizmetler

* Hamilelik ve yemek yeme bozuklukları gibi genel konularda danışmanlık

Sprungbrett ile iletişime geçmek için +43 1 789 45 45 numaralı telefonu arayabilir ya da sprungbrett@sprungbrett. or.at adresine mail gönderebilirsiniz. Çalışma saatleri Pazartesi ve Perşembe günleri saat 09.00-17.00 arasıdır. Gitmeden önce yukarıdaki iletişim bilgileri kullanılarak randevu almak gereklidir.

Viyana Kız Çocukları Günü/Wiener Töchtertag: Viyana Kız Çocukları Günü kızların meslek seçiminde desteklemek amacıyla düşünülmüştür. Bu gün 11 ile 16 arasındaki kız çocukları odak noktası olurlar. Kızlara ebeveynleri ile beraber işe gitme ve böylece yeni ve ilginç meslekler ve öğrenim olanakları tanıma fırsatı verilir. Özel Workshop’larda birçok şey deneyebilir ve deneyler yapabilirler. Ağırlık teknik ve tekniğe yakın mesleklere verilir. Kız Çocukları Günü Bürosu / Töchtertagbüro kızlar, ebeveynler ve firmalar için bir servis merkezidir. Kız Çocukları Günü’ne katılan çocuklar, etkinliğe katıldıkları günde okul tarafından izinli sayılırlar. İzinli sayılmanın koşulu, öğrencilerin zamanında bir mazeret formunu ve Kız Çocukları Günü’nden sonra etkinliğe katıldıklarına dair bir belgeyi okula teslim etmeleridir. Pazartesi – Cuma saat 09:00 ile 16:00 arası çalışan kuruma ulaşmak için +43 800 22 22 10 telefon numarasını ya da office@toechtertag. at adresini kullanabilirsiniz.

Kadınları destekleyen dernekler

Kadınlar sorun yaşamaları halinde ilk yapması gereken Kadın telefon hattı başvurmak. Bunun yanında, birçok dernek, yurt dışından gelen kadınlar için Viyana’da buluşma merkezidir. Bu merkezler, danışmanlık ve bilgi hizmeti sunmakta, insanlarla iletişime geçmek için imkân sunmaktadır.

Amerlinghaus Kadın Entegrasyonu Birliği (Vereinigung für Frauenintegration Amerlinghaus): Amerlinghaus Kadın Entegrasyon Birliği farklı kültürlerden kadınların ve çocukların teşviki için bir inisiyatif ve kuruluştur. Kurumun verdiği hizmetler arasında çocuk bakımını kapsayan Almanca kursları, danışma, konferans ve workshop’lar, geziler ve şenlikler bulnmaktadır. Stiftgasse 8, 1070 adresinde hizmet veren kurumla +43 1 524 06 15 numarlı telefonu arayarak ya da info@frauenintegration. at adresine mail atarak iletişime geçebilirsiniz.

Orient Express Derneği: Orient Express Derneği, Türkiye ve Arap ülkelerinden gelen kadınlar için hizmet, bilgilendirme ve başvuru merkezidir. Nesiller arası anlaşmazlıklar, şiddet ve istismar, hukuki bilgilendirme, ayrılma ve boşanma, zorla evlilik konularında danışma, yardım ve refakatçilik hizmeti sunan kurumun diğer hizmetleri ise şöyle sıralanıyor:

* İtilaflarda arabuluculuk (Mediation) ve destek (randevulu)

* Yabancı kadınlar için çocuk bakımını da içeren Almanca kursları *Öğrenim olanakları

* Bilgilendirme etkinlikleri

* Multiplikatörler için hizmetler (anlaşmaya bağlı olarak) Schönngasse 15-17, 1020 adresinde hizmet veren dernek ile irtibata geçmek için +43 1 728 97 25 numaralı telefonu ya da office@orientexpresswien. com adresini kullanabilirsiniz.

Peregrina Derneği – Göçmen Kadınlar için Eğitim, Danışma ve Terapi Merkezi: Peregrina Derneği kökeni ne olursa olsun tüm göçmenler için bir danışma, terapi ve eğitim merkezidir. Hizmetler: hukuki ve sosyal konularda danışma ve yardım, eğitim konusunda danışma, psikolojik danışma ve tedavi, çocuk bakımını da içeren Almanca kursları, Avusturya dil diploması: Sınavlar için hazırlık kursları ve sınavların yapılması. İletişim için +43 1 408 33 52 veya 408 61 19 numaralı telefonları ya da information@peregrina.at mail adresini kullanabilirsiniz.

Piramidops Derneği – Kadınlar buluşma Yeri: Piramidops herkese açık, semte yönelik ve kadınlara özgü bir kurumdur. Hukuki ve sosyal konularda danışma, Almanca ve Türkçe okuma yazma kursları, çeşitli konularda (örneğin sağlık, ikamet ve benzeri) anadilde uzmanlarla bilgilendirme günleri, sosyal ve boş zamanları değerlendirme etkinlikleri (kadınlar için çok kültürlü kahvaltı, bayanlar kahvesi, geziler, kültür şenlikleri vs.) gibi hizmetler vermektedir. Volkertplatz 1, 1020 adresinde hizmet veren derneğin telefon numarası +43 1 942 53 30, e-mail adresi: office@piramidops.at.

Derneğin verdiği hizmete yönelik çalışma saatleri şu şekildedir: Sosyal danışmanlık: Pazartesi, Çarşamba, Perşembe: 09.00-13.00 Çalışma ve Eğitim Danışmanlığı: Pazartesi – Perşembe: 09.00-14.00 Kurs danışmanlığı ve kayıt: Pazartesi ve Salı: 09.30-13.30. Derneğe gitmeden önce telefon ya da e-mail yoluyla randevu almak gerekiyor.

Verein Miteinander Lernen – Birlikte Öğrenelim: “Miteinander Lernen – Birlikte Öğrenelim” Derneği, ağırlıklı olarak Türkiye’den gelen göçmenlere yönelik, kadınlar, çocuklar ve aileler için danışmanlık, eğitim ve psikoterapi hizmeti sunan bir kurumdur. Hizmetler:

* Kadınlara ve kızlara özgü danışm

* Eğitim konusunda danışma, ebeveyn okulu

* Sağlık konusunda danışma

* Tıbbi konularda danışma (hukuki danışmanlık yapılmamaktadır)

* Sosyal danışma

* Yetişkinler ve çocuklar için sistemsel terapi

* Kadınlar için konuşma grupları (açık ve kapalı Setting)

* Türkiye’den gelen kadınlar için çocuk bakımını da içeren okuma yazma ve Almanca kursları

* Bilgilendirme etkinlikleri

* Kadınlar ve kızlar için kendini savunma kursları

* Anadilleri Türkçe olan ilkokul ve ortaokul öğrencileri için öğrenme ve boş zamanları değerlendirme hizmetler

* Ebeveyn danışmanlığı

Dernekle iletişime geçmek için +43 1 493 16 08 numaralı telefonu arayabilir ya da birlikte@miteinlernen.at adresine mail atabilirsiniz. Koppstrasse 38/8 adresinde hizmet veren derneğin danışmanlık hizmetinden faydalanabilmek için önceden randevu almak gerekiyor.

Göçmenler ve kadınlar için Danışma Bürosu: Göçmenlere Yönelik Kadın Danışman Merkezi, iş piyasa politikası, hukuki ve sosyal konularda yardım sağlamaktadır. Marc-Aurel-Straße 2a/2/10 adresinde hizmet veren kurum Pazartesi ve Çarşamba günleri saat 13.30 ve 16:00 arası, Cuma günleri ise 08:30 ile 12:30 arası hizmet vermektedir. Dernekle iletişime geçmek için +43 1 982 33 08’i arayabilir ya da migrantin@migrant.at adresine mail atabilirsiniz.

Şiddet gibi acil durumlarda yardım

Evinizde şiddete maruz kaldığınızda mutlaka yardım talep etmelisiniz.

Sürekli olarak uygulanan şiddete maruz kalırsanız, koruma için polise haber vermelisiniz. (Telefon: 133) Şiddete maruz kalan insanlar aşağıda belirtilen numaralara günün 24 saati ulaşılabilir acil durum merkezlerine başvurabilirler.

24 Saat Kadın Acil Hattı: Acil Kadın Hattı cinsel, fiziksel ya da psikolojik şiddete maruz kalan kadınların ve genç kızların 24 saat boyunca başvurabilecekleri bir hizmettir. Hızlı yardım, kriz halinde müdahale ve ayrıca acil şiddet durumlarında danışma ve bilgilendirme Acil Kadın Hattı’nın temel hizmetleri arasındadır. Etkilenen aile bireyleri, arkadaşlar ya da tanıdıklar da danışma hizmetlerinden yararlanabilirler. Hafta sonları ve tatil günleri de dahil olmak üzere 24 saat hizmet veren servise +43 1 71 71 9 numaralı telefonu arayarak ulaşabilirsiniz.

Viyana Kadın Sığınma Evleri – Acil durum hattı: Viyana Kadın Sığınma Evleri Derneği (Wiener Frauenhäuser) şiddete maruz kalan ve tehdit edilen kadınlara, milliyet, din, ırk ve gelir ayrımı yapmadan korunma, destek ve dört kadın evinde geçici olarak kalma olanağı sağlar. Gece gündüz ulaşmanın mümkün olduğu kadın sığınma evlerinde özel koruma önlemleri alınmıştır. Şiddete maruz kalan ve tehdit edilen kadınlar ve benzeri durumda olan çocukları ile geçici olarak kadın sığınma evinde birlikte yaşayabilir. Bu sürede kadınlar kendileri ve çocukları için sorumlular. Geliri olmayan kadınlardan masraf katkı payı alınmayabilir. Kadın sığınma evlerinde çalışan kadın personel çeşitli dillerde kadınların menfaati doğrultusunda gizli, güvenli danışma hizmeti ve aşağıdaki konularda destek vermektedirler. Kurum tarafından verilen hizmetler şöyle sıralanabilir:

* Bir güvenlik planının hazırlanması

* Yaşam koşullarının belirlenmesi.

* Resmi daire ve mahkemede izlenecek yollar (şikâyette bulunma, boşanma, velayet gibi işlemlerde)

* Şiddetine maruz kalma durumunda, eşten ya da hayat arkadaşından ayrılmak istediğinde

* Çocuklarla ilgili sorular ve sorunlarda

* Kadınların haklarının gerçekleştirilmesinde

* Aile bireylerine yönelik danışmanlık

* Dava durumunda refakat etme

* Psikolojik destek

Viyana Kadın Sığınma Evlerine +43 5 77 22 numaralı telefondan acil durumlar da dahil ulaşılabilir.

Şiddete Karşı Kadınlara Yardım Hattı: Kadın Yardım Hattı şiddete maruz kalan kadınlara, çocuklara ve gençlere telefon ile ücretsiz acil danışma ve kriz anında danışma desteği vermektedir. Kurumun hizmetleri şöyle sıralanmaktadır:

* Gizli ve güvenilir danışma

* Acil durumlarda çabuk yardım

* Şiddetin incelenmesi, yükün hafifletilmesi ve yönlendirme konusunda yardım

* Psikolojik ve sosyal krizlerde müdahale

* Kadınlara ve çocuklara karşı şiddet durumları ile ilgili hukuki ve sosyal konularda bilgilendirme

* Duruma göre bölgesel kadın koruma ve danışma kurumlarına sevk

* Avusturya’daki danışma ve yardım kurumları hakkında ayrıntılı bilgiler

Bu hatta ulaşmak için +43 800 222 555 numaralı telefonu aramanız yeterlidir. Ücretsiz olan hattı 24 saat boyunca arayıp ücretsiz danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Kurum Almanca ve İngilizce dışında Türkçe olarak da hizmet vermektedir. Türkçe danışmanlık Cuma günleri sadece 08:00 ile 14:00 saatleri arasında verilmektedir.

Aile içi ve ya çocuklara karşı şiddet kullanılması durumunda MAG ELF hizmet noktası yardımcı olacaktır. Pazartesi – Cuma saat 08:00 ile 18:00 arası hizmet veren kuruma +43 1 4000-8011 numaralı telefondan ulaşabilir ve ya service@ma11.wien.gv.at adresine e-mail atabilirsiniz.

* Bu yazıdaki bilgiler Viyana Belediyesi’nin internet sitesinden alınmıştır.

 

Fotoğraf: Pixabay

 

Podijeli:

O autoru

Ostavi komentar


6 × = 18