Star Interview: Nazar

0

1984 yılında Tahran‘da dünyaya gelen Nazar, Birinci Körfez Savaşı‘nda babasını kaybettikten sonra annesi ve kardeşi ile Viyana‘ya göç etti.

Nazar, 2006 yılında rap kariyerine başladıktan sonra Assphalt Muzik tarafından keşfedilmesi geç olmadı. Bir süre internet üzerinden şarkılarını paylaşan İran asıllı rapçi, 2008 yılında çıkardığı ilk albüm „Kinder des Himmels“ ile uzun süre listelerde birinci sırada yer aldı.

Yaptığın müzik genellikle gençlere hitap ediyor. Peki son çıkardığın “Comouflage” albümünde toplumu ve politkayı eleştiren neler var?

NAZAR: Bu tarz politik eleştirileri kendim isteyerek yeni albümüme koymadım. Ama gençlerle biraz iletişim kurabilmek adına “Kanax” adlı şarkıda bazı konulara biraz değindim. Bu şarkıda göçmen kökenli hayranlarıma farklı bir mizah anlayışıyla toplum içerisindeki davranışları hakkında biraz durup düşünmeleri gerektiğinin altını çizmeye çalıştım. Hiphop alanında insanların hatalarını gözüne sokan şarkılar yazılamayacağının farkındayım ve bu yüzden “Kanax” adlı şarkıda agresifliği daha az olan bir müzik seçerek mizah faktörünü en üst seviyelerde kullanmaya çalıştım. Bu sektörde insanlara bir öğretmen edasıyla yaklaşamazsınız. Çünkü ‘deyim yerindeyse’ kimse kendisine “artislik taslanmasını” istemez. Ama albümüm yayınlandıktan sonra hayranlarımla bu şarkı üzerine sohbet ettim. Bana şarkıda neleri ima etmek istediğimi anladıklarını ve şapkalarını önlerine koyup düşünmeleri gerektiği konusunda hak verdiklerini söylediler. Bu sayede ben de amacıma ulaşmış oldum.

Politik ve toplumsal eleştirilerini gelecekteki sahne performanslarında dile getirmeyi istiyor musun yoksa senin için sanatın kendine has bir ifade şekli mi var?

NAZAR: Bence müzisyenler “sanatın kendine has bir ifade şekli var” diyerek birazcık işin kolayına kaçıyorlar. Bunu bir tek politik demeçler yüzünden tepki toplamaktan korkan kişiler yapıyor. Ancak benim bir avantajım var. Çünkü benim içerisinde yetiştiğim ve yaptığım müzik türü; aklınızdan geçenleri direk söyleyebildiğiniz, açık sözlü bir şekilde cesur olmayı kaldırabilen bir tür. Müzik kariyerinizi anında bitirebilecek bir tür değil. Tabii gerçekten dürüstseniz. Ben politik açıklamalarımı toplum içerisinde kendimi politikadan anlayan biri olarak göstermek yada ileride politik bir kariyer planladığım için yapmadım. FPÖ ve Strache tarafından sürekli hakarete uğrayan göçmen kökenli insanları ve onların dinlerini korumak için yaptım. Favoriten’de yaşayan herkesin öfkesini bütün Avusturya’ya duyurmak gibi bir şansı yok. Benim böyle bir olanağım olduğu için bunu yapıyorum. Ve ilerde bu söylemlerim yüzünden doğabilecek bütün sonuçlara katlanmayı da göze alıyorum. Ve bunları dile getirebildiğim için de kendimle gurur duyuyorum.

Bir demecinde “Avusturya’da rapçi olarak büyük bir ticari başarı yakalamak çok zor” demişsin. Bu neden böyle?

NAZAR: O açıklamayı yaptığım zamanlarda Avusturya başta müzik olmak üzere birçok konuda dünyayı geriden takip ediyordu. Bütün medya kuruluşları ve halkın algısını etkileyen kişilerin geçmiş ile beyinleri yıkanmıştı. Müzik alanında ciddiye alınanlar hit müzikler, pop müzik ve Avusturya’ya gelmiş uluslararası yıldızlardı. Ama son yıllarda halkın algısını etkileyen kişiler ve plak şirketleri başta Almanya olmak üzere hiphopun başarılı olacağının farkına vardılar. Avusturya’dan ise bir tek Nazar vardı. Hiphop gün geçtikçe daha da büyüdü ve plak şirketleri sevselerde sevmeselerde hiphopçılarla çalışmak zorunda olduklarını anladılar. Şu anda ise Avusturya’da başarılı ve güzel hiphop yapan çok fazla sanatçı yok. Diğer yandan hiphop bu ülkede fazla gelişemedi. Bu nedenle Avusturya’da hiphop ile uğraşanlar genellikle kendilerine Alman sanatçıları örnek alıyor ve onları birebir taklit ediyorlar. Birçoğu yeterli derecede yenilikçi değil. Zaten bir şeyin taklidi hiçbir zaman ses getirmemiştir.

Avusturya’daki ağız rapi ile ilgili düşüncelerin neler?

NAZAR: Gerçekten çok güzel buluyorum ve Nazar’ın, Bushido’nun ve Sido’nun taklitlerinden daha iyi olduklarını düşünüyorum. Ama buna rağmen ağız rapi benim için bir süre sonra dinlemesi yorucu bir hal alıyor. Ama demin de bahsettiğim gibi taklitlerden daha başarılı buluyorum.

Fotoğraf: Mein bezirk/Edler

Podijeli:

O autoru

Ostavi komentar


− 2 = 2