Silikon vadisi

0

„Gençlik değerli ama kısa ömürlü bir lütuf. Geri getirmeye çabaladığın an çökmeye mahkumsun” Massimo Savic „Ilusionist” şarkısında gençlik furyasını böyle değerlendiriyor. Son yıllarda gittikçe artan ‘güzel olma ve genç kalma’ çabasına bakılırsa, bir çok insan böyle bir çöküş içerisinde bulunuyor olmalı. Bilhassa tamamen görselliğin hakimiyetindeki batı toplumunun görünüşe verdiği önemin histerik bir boyuta ulaşması bir güzellik ve gençlik furyasına yol açtı. Teorisyenler narsist bir kültürün hakimiyetinden bahsederken, insanların sürekli endişe içinde olduklarını söylemekte. Hastalık, yaşlanmak, yalnız kalmak zamanın en belirgin korkuları arasında geliyor.

Dış görünümüyle memnun olmayanlarda hala kadınlar başı çekiyor olsada, erkekler de yavaş yavaş bu çılgınlıktan nasibini alıyorlar. Kadın ve erkekler artık sürekli engellenmesi imkansız bir prosedür olan yaşlılığı estetik operasyonlarla yavaşlatma çabası içerisindeler.

Yılda 40.000 operasyon
Sayılar oldukça net. Gallupp araştırma şirketinin yayımladığı araştırmaya göre, Avusturya‘da yıllık 40 binin üzerinde plastik cer­r­ahi ameliyatı gerçekleşiyor. 14 yaş üzeri kadınların yüzde 8‘i çoktan güzellikleri uğruna bıçak altına yat­mış durumda. Avusturyalı ka­dın­lar en büyük savaşı kırışıklıkla­ra karşı veriyorlar. Cerrahi müda­halelerin yüzde 54‘ünü botox tedavileri ve yüz germe estetiği o­­luş­turuyor. Sıralamaya göre ka­dın­ların yüzde 18‘i burun, yüzde 16‘sı yağ aldırma ve yüzde 15‘i gö­ğüs büyütme estetiğini tercih ediyor.

Silikon ve botox dünyası
Uluslararası Estetik Cerrahlar Birliği (ISAPS) tarafından yapılan ‚Biennial Global Survey‘ araştırması, dünya genelindeki trendin Avusturya’da ki durumdan çok farklı olduğunu gösteriyor. Her sene yüzde 17‘in üzerinde insan dış görünümünü değiştirmek için bıçak altına yatıyor ve ya cerrahi olmayan yöntemlere başvuruyor. Ameliyatı tercih edenlerin de yüzde 19‘u daha az yağ ile, yüzde 17‘si daha büyük göğüslerle, yüzde 14‘ü azaltılmış göz altı morlukları ve kırışıklıkları, yüzde 9‘u ise daha güzel bir burunla uyanıyor. Araştırma sonuçlarına göre tüm dünyada her yıl 8,5 milyon cerahi ameliyat ve 8,7 mil­yon farklı operasyonlar (Botox vs.) gerçekleşiyor. Yapay güzelliğe en çok rağbet gösteren ülkelerin ba­şını Amerika çekiyor. Sıralama Çin, Brezilya, Hindistan, Meksika, Ja­ponya ve Güney Kore ile devam ediyor. Türkiye’nin plastik cerrahi dünyasındaki yeri de gayet belirgin. ISAPS‘ın ülke sıralamasında Türkiye Almanya‘nın hemen ardın­dan dokuzuncu sırada yer alıyor.

Adliye‘den ameliyat masasına
Dünya çapında estetik operasyonu yaptıran hastaların yüzde 62‘sini boşanmış kadınlar oluşturuyor. Estetik Cerrahlar Derneği‘nin düzenlediği ‚Cosmetic Survey‘ anketi bu trendin gittikçe daha da çok büyüdüğünü gözler önüne seriyor. Boşanan kadınların en cok tercih ettiği ameliyatlar arasında meme dikleştirme ve büyütme, burun estetiği, yağ aldırma ve botox uygulamaları yer almakta. Boşanan kadınların yüzde 50‘si bu yolda eski kocasından intikam alabileceğini düşünüyor. Amerikalı cerrah Dr. Robert Tornambe, kadınların bir çok zaman boşanma işlemlerini başlatmadan önce bıcak altına yatıp, başta kocalarına ne kaybettiklerini kanıtlamak ve sonrasında yeni hayatlarına farklı bir öz güvenle başlamak istediklerini vurguluyor.

Kariyer göğüsleri
Tekrar Avusturya’ya baktığımızda, estetik operasyonların artık toplumun büyük bir kesmi tarafından kabul gördüğünü gözlemleyebiliyoruz. Toplumun dörte biri güzellik için bıçak altına yatmayı düşünüyor. Araştırma şirketi Market‘in yayımladığı sonuçlar Avusturya‘da kadınların dış görünümünü erkeklerden daha cok önemsediğini gösteriyor. Birçok kadın gibi Marina F. de yeni yaptırdığı göğüsleriyle gurur duyuyor. „Yıllardır bu yüzden mutsuzdum. Ameliyat olmak için karar verdim ve para biriktirmeye başladım. Sırbistan‘a gittim ve şimdi bir bak (elleriyle göğüslerini işaret ederek) – sence bu yüzden utanmalı mıyım?“ Marina ameliyatın ona öz güven kazandırdığını ve ayrıca dış görünümünün, icra ettiği garsonluk mesleğinde de çok önemli olduğunu savunuyor; „Ameliyat olduktan sonra daha fazla bahşiş almaya başladım.“

Penis estetiği, küçük göğüsler
Estetik operasyonlar artık sadece kadınlar arasında değil erkekler arasında da oldukça revaçta. Günümüzde erkekler de estetik cerrahların kapısını çalıyor ve daha yakışıklı olmanın yollarını arıyor. Burun düzeltme, yağ aldırma, saç ektirme, meme küçültülmesi, göz kapağı estetiği ve kaş astırma, erkeklerin en fazla yaptırdığı operasyonlar arasında. En çok rağbet gören ameliyatların başında tıp da jinomastı olarak bilinen meme küçültme operasyonları geliyor. Cinsel organıyla mutsuz olanlar için de penis büyütme, kalınlaştırma gibi işlemler mevcut. Hemen hemen her estetik cerrahi operasyonunda oldugu gibi, her santimin bedelini değişimi isteyen hasta kendisi karşılamak zorunda. Avusturya‘da penis büyütme fiyatları 7.500 avrodan başlıyor. Penis başında yapılan işlemler için hastalar yaklaşık 3.900 Avro ödeme durumunda. Belgrat‘ta bulunan Mens sana kliniğin sahibi Dr. Yoran Lekic, 7500 avro yerine bu işlemler için 1.500 avroluk bir hesap çıkarıyor ve ekliyor: „Erkeklerin bir çoğu cinsel organlarını 2-3 cm uzattırmak istiyor, ama tabii ki arada çok radikal tercihlerle gelip 6 santimlik bir büyütme isteyen de çıkabiliyor. Kalınlaştırma da sıkça uygulanan işlemler arasında.“ Türkiye genelinde erkeklerde saç ektirme işlemleri, geçtiğimiz yılda ilk sırada yer aldı. 2012’de erkekler tarafından en çok tercih edilen bir diğer operasyon meme küçültme (jinekomasti) operasyonu oldu. Yurt dışında oldukça popüler olan erkek genital estetiği yavaş yavaş tabuların yıkılması ile Türkiye‘de de ilgi görmeye başladı. Operas­yon fiyatı 2.500 ile 12.000 avro arasında değişmekte ama Avrupa ile kıyaslarsak, meblağlar hemen hemen yarı yarıya. Uzmanlar 2013 yılında bu yöndeki talebin daha da artacağını öngörüyorlar.

Ya sonra?
Estetik cerrahi size yeni bir dış görünüm sağlayabilir, ama gerçekten sonsuz mutluluğu da beraberinde getirebilir mi? Uzmanlar bu konuda hemfikir ve böyle bir ameliyatın çoğu zaman daha mutlu bir hayat vaad etmediğini söylüyor. Bilhassa ameliyat sonrası için gerçek dışı beklentileri olan, kişilik bozukluğu olan ve önceden dep­resyon geçiren, kaygıyla ilgili sıkıntıları olan kişileri bir operasyon mutlu etmemektedir. Dünya genelinde­ estetik ameliyatlarda yaş düşme­ye devam ediyor. Psikolog Jasmina Sestic, son kararı münkün oldukça ertelemeyi tavsiye ediyor: „Hazır olmadan ameliyat olup, sonrasında pişman olan çok kişi var. Bu önemli ve olgunluk gerektiren bir karar. Bu yüzden çok iyi düşünülmesi gerekiyor. Henüz yirmilerinde olan bir insana kesinlikle tavsiye etmiyorum.“ Bir çok uzman Sestic ile bu konuda hem fikir. Vücudumuzu sevmeyi, ufak tefek kusurlarımızı kabul etmeyi öğrenmek çok önemli.

Güzelliğin bedeli
Her operasyonun bir bedeli var. Tıbbi açıdan gerekli olmayanların ise bedeli çoğu zaman epey yüksek olabiliyor. İnternet aracılığıyla hemen hemen her bütçeye uygun fiyat listeleri bulmak mümkün. Biz bu listeleri birbiriyle karşılaştırdık ve Avusturya‘daki fiyatların Balkan ülkeleri ve Türkiye’ye ye nazaran çok daha yüksek olduğu kanaatine vardık. Göğsünden memnun olmayan ve daha büyüklerini is­teyen kadınlar Avusturya‘da yak­la­şık 4.500 avro öderken, Bosna ve Sırbistan’da hemen hemen bu­nun yarısını ödemekte. Estetik ame­liyatta en çok tercih edilen diğer işlemlerden biri olan burun estetiği ise Avusturya‘da oldukca masraflı. Avusturya‘da yaklaşık 5.300 avro söz konusuyken, Balkan ülkelerinde aynı işlemi 500 avro ya da yaptırtmak mümkün. Ama tabii ki ucuzu en güvenilir yöntem sayılmaz. Türkiye de artık estetik cerrahi acıdan tercih sebebi olmaya aday ülkeler arasında kendi yerini almaya hazır. Yeni göğüs isteyen kadınlar mesela burada ortalama 1.500 ile 2.500 avro ödüyor. Başta İstanbul olmak üzere Türk cerrahlar yurtdışından yoğun taleple karşılaşıyorlar. Makul fiyata istedikleri görünümü elde etmek, düşünüldüğü gibi sadece yurt dışında yaşayan Türklere değil, gittikçe yabancılara da cazip gelmeye başlıyor. Öyle ki estetiğin sağlık turizminde sürekli artan bir değeri söz konusu. Dünyada da bu anlamda büyük bir artış gözlenmekte. Mesela Avusturya’dan, Çek Cumhuriyeti, Macaristan gibi yakın ama uygun fiyata gayet düzeyli hizmet sunan ülkelere, çok büyük rağbet var. Türkiye’de de geçtiğimiz yıllarda bu anlamda çok yol katedildi. Türk klinikler sadece maddi anlamda değil, aynı zamanda güvenilir ünlü cerrahlar ve en son teknolojiyle de tercih sebebi olmayı başarıyor.

İyi düşünün ve dikkatli davranın
Sıkca rastlayabileceğiniz ‘estetik operasyonu sonucunda hastalandı‘ haberleri, estetik yaptırmadan önce uygulamalarla ilgili detaylı bilgi edinmenizin hayati önem taşıdığının tekrar altını çiziyor. Güvenilir ve yetkin bir cerrahla çalışmak kadar, uygulanan yöntem ve kullanılan ürünü araştırmak da çok önemli. Güzel oyuncu Anna Magnani‘nin ‚Kırışıklarımı rahat bırak. Onları dürüstçe kazandım‘ derken gösterdiği özgüvenden kendimize pay çıkartmayı öğrenmek, mutluluğun asıl anahtarı olabileceğini düşünmekte de faydalı olabilir. Hem sağlığınız hem de keseniz için.

tablo

Podijeli:

O autoru

Ostavi komentar


9 × = 63