Okuduğunuzda çok şaşıracağınız insan vücudu hakkında 8 ilginç bilgi

0

İnsan vücudu harika bir mekanizmadır. Peki, vücudunuz hakkında bilmediğinizi düşündüğümüz 8 ilginç bilgiyi öğrenmeye ne dersiniz? İşte okuduğunuzda çok şaşıracağınız insan vücudu hakkında 8 ilginç bilgi…

Ölü hücreler

Her gün, vücudunuz birçok ölü hücreden kurtulmaktadır. Özellikle ölü hücreler cildinizde daha bulunduğundan, sürekli olarak kendini yeniler. Bu miktar, bir yılda yaklaşık iki kilogram ölü deri hücresine eşittir.

20 dakikalık uykunun etkileri

20 dakikalık bir uyku yada şekerleme sağlığımız için çok faydalıdır. Konsantrasyon, ruh hali ve verimliliğimizi arttırır. Fakat bu süreden fazla uyumak yapmak, olumsuz sonuçların görülmesine neden olabilir. Daha yorgun ve sinirli hissetmenize sebep olabilir.

Solaklar daha mı güçlü?

Solak insanlar, güçlerini saat yönünün tersine uyguladıklarında daha güçlüdürler. Bu, solak bir kişi için sağ elini kullanan bir kişiye göre kavanozu açmanın çok daha kolay olduğu anlamına gelir. Bununla birlikte, kavanozu kapatırken zıt yöne güç uygulamanız gerektiğinden sağ elini kullanan insanlar için bunu yapmak çok daha kolaydır.

Vücudumuzda bir şempanzedeki kadar saç bulunmaktadır

Ortalama bir yetişkin vücudunda, bir şempanzeyle aynı miktarda tüy (ya da kıl veya saç) bulunur. Aradaki fark, insan tüylerinin şempanzelerinkinden çok daha ince olmasıdır. Ayrıca bizim kıllarımız orijinal koruma işlevini kaybetmiş durumdadır. Bu durumun nedeni ise evrim ve soğuktan korunmak için kıyafetler giyiyor olmamızdır.

Tüylerimiz neden diken diken olur?

Tüylerin diken diken olması durumunu neredeyse sürekli olarak yaşıyoruz. Peki, bu durum ne anlama geliyor? Bu pilomotor refleks, antik zamanlarda vücut kıllarını yükselterek kendimizi soğuk ve yırtıcı hayvanlar gibi tehlikelere karşı korumak için vermiş olacağımız bir tepkidir. Ancak bu tepki artık gereksiz ve işe yaramaz bir harekettir. Artık cildimizde eskisi kadar kıl olmasa da vücudumuz aynı tepkiyi vermeye devam ediyor.

Hepimiz birer bakteri deposuyuz

İnsan vücudu muazzam bir bakteri deposudur. Hesaplamalar, vücudumuzdaki bakteri sayısının vücut hücresi sayımızın yaklaşık 10 katı olduğunu göstermektedir. Tabii ki, vücudumuzda bulunan bakterilerin hepsi sağlığımıza zararlı değildir. Yararlı olan ve vücudunuzun iyi durumda olmasına yardımcı olan bakteriler de vardır.

Farkında olmadan sürekli göz kırpma

Hayatımızın 5 yıla yakın zamanını göz kırpmaya harcıyoruz. Bildiğimiz gibi, bu eylem gözleriniz için çok önemlidir çünkü koruma ve bakım mekanizması olarak kullanılır. Göz kırpma eylemi, sürekli açık tutulması mümkün olmadığından gözleri kayganlaştırır ve dinlendirir. Gözleri kırpmak, ayrıca bir koruma dürtüsüdür, çünkü bir nesne yüzünüze doğru geldiğinde refleks olarak hemen gözlerinizi kırpma gereksinimi duyarsınız.

En hassas sinir ucu dudaklarda

İnsan vücudu bir şeyleri hissetmemizi sağlayan çok sayıda sinir ucu barındırır. En hassas olanları dudaklarda ve parmaklarda, en az duyarlılığı olanlar ise sırtımızın orta bölgesinde bulunmaktadır.

 

Medya Faresi

Podijeli:

O autoru

Ostavi komentar


× 6 = 36