Medya yine bildiğiniz gibi…

0

Yaz aylarına girerken Avusturya politikası son zamanların en hareketli dönemlerinden birini geçirdi. Özellikle Dışişleri Bakanı Kurz’un ÖVP’nin başına geçmesiyle partide başlayan değişim rüzgarlarının meclise de yansıması, bazen koalisyon ortaklarının karşı karşıya gelmesine sebebiyet verdi. Bunun sonucunda Kurz’un baskılarıyla parlamentodan erken seçim kararı çıkması kaçınılmaz oldu. Seçimlerle ilgili yazımız 18. sayfada.

Politikada böylesine önemli gelişmeler yaşanırken; toplumu yabancılara karşı kışkırtmaktan büyük keyif alan Avusturya medyası ise daha önemli olduğunu düşündüğü gelişmeleri haber yapmayı tercih etti. Çünkü ülkenin önde gelen gazetelerinde eli kalem tutan kişilerin aklı her zamanki gibi çok başka yerlerdeydi. Bu konuya değindiğimiz yazımızı 26. sayfada bulabilirsiniz.

Türkiye’de yetişip global şirketlerde önemli pozisyonlara yükselmiş, uluslararası arenada başarılı kariyere sahip Türklerin sayısı bir elin parmaklarını geçmez. İşte, o başarı hikayelerinden biri Hikmet Ersek. Son yedi yıldır dünyanın en büyük para transfer şirketinin en tepesinde görev alıyor. 16. sayfada okuyabileceğiniz röportajda kendisiyle çalıştığı şirket hakkında sohbet ettik.

Son zamanlarda popülist çıkışlarıyla popüleritesini daha da arttıran Dışişleri Bakanı ve ÖVP’nin yeni başkanı Sebastian Kurz, bilindiği üzere Entegrasyon Bakanlığı görevine de devam etmekte. 28. sayfadaki yazımızda bu bakanlıkta görev alan ve Kurz’un projesi olan ‘Entegrasyon Elçileri’ ile patronlarının izlediği yeni popülist politika hakkında konuştuk.

Hemen hemen herkesin tatilde doyasıya eğlendiği, kafaları boşaltmaya zaman ayırabildiği yaz aylarını Viyana’da geçirecekleri de unutmadık ve Başkent’in sıcacık günlerde sunduğu fırsatları derledik. 20. sayfadan itibaren okuyabilirsiniz.

Oğuzcan Karataş
ok@bummedia.at

Podijeli:

O autoru

Ostavi komentar


5 + = 12