Kalp sağlığına büyük zarar verebilir! Mütehassıslar uyardı

0

Uyku ve kalp arasındaki bilimi araştıran mütehassıslar, yeni bulgular elde etti. 14 bin 79 kişi üzerinde 5 yıl süren çalışma sonucunda, geceleri 6-7 saat süresince uyuyan bireylerin, daha az veya daha fazla uyuyanlarla karşılaştırıldığında kalp krizi geçirme riskinin en düşük seviyede olduğu tespit edildi.

6 ila 7 saat gece uykusunun kalp sağlığı açısından daha faydalı olabileceği bilimsel araştırmayla ortaya kondu.

ABD'de yürütülen Ulusal Sağlık ve Beslenme İnceleme Anketi'ne 2005-2010 yılları arasında katılan 14 bin 79 orta yaşlı kişinin bilgilerini analiz eden araştırmacılar, katılımcıları gece uykularının süresine göre üç kategoriye ayırdı.

Uyku süresi ve kalp sağlığı takip edildi

Daha sonra katılımcıların damar tıkanıklığı ile ilgili kalp rahatsızlığı risklerini inceleyen araştırmacılar, çalışma sonucunda uyku süresi ile kalp sağlığı arasında önemli bir bağlantı olduğunu belirledi.

“6-7 saat ideal” tavsitesi

Uykunun kalp rahatsızlığını tetikleyen etkenler dikkate alındığında genelde göz ardı edildiğini, belirten araştırma ekibinin lideri Henry Ford Hastanesi doktoru Kartik Gupta, çalışma sonucunda 6 saatten az veya 7 saatten fazla uyuyan katılımcıların, kalp rahatsızlığıyla ilgili nedenlerden ölüm riskinin daha fazla olduğunu belirtti.

Gupta ayrıca sadece uykunun miktarının değil, uykunun kalitesinin ve derinliğinin de önemli olduğunun altını çizdi.
Milat Gazetesi

Podijeli:

O autoru

Ostavi komentar


+ 2 = 6