Göçmenleri Zor Günler Bekliyor

0

Seçimlerin ardından kurulan sağ koalisyonu, ülkedeki göçmenlere nefes aldırmayacak.

Geçtiğimiz Ekim ayında gerçekleşen seçimin galibi Halk Partisi (ÖVP) ile aşırı sağcı Özgürlük Partisi (FPÖ), uzun süren koalisyon görüşmelerinde ufak pürüzler hariç birçok konuda aşama kaydetti. Seçim kampanyalarında özellikle göçmenleri hedef alan uyum ve mülteci gibi konuları sık sık dile getirerek, oy kapma uğruna popülist bir tutum  sergileyen iki parti lideri de ‘İslam’ın Avusturya’daki yükselişini’ önlemek adına göçmenlere ve mültecilere yaptırımlar uygulama konusunda aynı noktada buluşuyor.

Cezalar kapıda
Biz bu yazıyı yazmadan önce, son olarak kültür, uyum, spor ve sağlık konularını ele alan iki parti lideri Sebastian Kurz ve Heinz Strache, hem yasadışı çifte vatandaşlara hem de yabancı ülkelerden mali desteği yasaklayan İslam Yasası’na ters düşen anaokullarına, camilere ve derneklere ağır cezalar vermeyi planlıyor.

Yardımlar kısılacak
Seçim kampanyalarında dile getirilen bir başka konu ise sosyal yardımlar. Ülkedeki sosyal yardım kaynaklarının göçmen ve mültecilere düşen payında kısıtlamaya gitmeyi hedefleyen iki partinin önünde bir engel bulunuyor. Geçim miktarına eyalet yönetimleri karar verdiği için tarafların bu konuya, başta Viyana olmak üzere, pek fazla müdahele etme şansı olmasa da, iki partinin tutumundan ödün vermesi beklenmiyor.

Değer dersleri getirilecek
Gündemdeki bir başka konu ise bugüne kadar ücretsiz olarak sunulan Almanca kurslarına yapılacak teşvikler. Nitekim Avusturya’da belli bir uyum sürecini tamamlamış ve kalma şansı yüksek olanlara ücretsiz Almanca kursu uygulaması yıl sonunda bitiyor. Bu teşviğin devam ettirilip ettirilmeyeceğine bir an önce karar verilmesi gerekiyor. Ayrıca  Sebastian Kurz’un seçimlerden önce ağzından düşürmediği ve Avusturya değerlerinin ‘kimliğimizi koruma’ adı altında öğrencilere aktarılacağı ‘etik’ derslerinin her yıl tekrarlanmasına kesin gözüyle bakılıyor.

İlkokula girişte Almanca yeterliliği zorunlu olacak
Eğitimde yapılması beklenen ve yabancıların hedef alındığı iddia edilen bir başka değişikliğe göre ise; ilkokula giriş koşulu olarak Almanca yeterliliği getirilmesi. İlkokula başlayan çocukların üçte birinin yeterince Almanca bilmediğini iddia eden Kurz, geçmişte “Her öğrencinin aynı seviyede Almanca bilmesi gerekiyor. Bu nedenle ilkokula girme koşulu olarak, çocuklara okul öncesi Almanca eğitimi getireceğiz” ifadelerini kullanmıştı.

Podijeli:

O autoru

Ostavi komentar


4 × 9 =