Göçmenlere Ekonomik Darbe

0

Önümüzdeki dönemin bütçe planlamasını açıklayan hükümet, göçmen ve entegrasyon gibi yabancıları ilgilendiren alanlarda tasarrufa gidiyor.

Avusturya Halk Partili Maliye Bakanı Hartwig Löger, düzenlediği basın toplantısı ile önümüzdeki iki yılın bütçe planlamasını açıkladı. Löger ayrıca kendisine konuyla ilgili yöneltilen soruları yanıtladı.

Hedefte göçmenler var
Yeni hükümet tarafından hazırlanan 2018/19 bütçesinde göze çarpan faktörler göçmenleri ilgilendiren alanlarda yapılan kısıtlamalar oldu. Mültecilere yapılan yardımlarda 280 milyon tasarruf yapacak olan hükümet, bir sonraki yıl bu alanda 50 milyon daha kesintiye giderek, rakamı 230 milyona indirecek. İltica başvurusu pozitif sonuçlanan ve AMS üzerinden iş arayan mültecilere ayrılan bütçe ise yıllık 130 milyon civarında azaltılacak. Ayrıca yine mülteciler için ayrılan asgari gelirde 200 milyon değerinde tasarruf yapılacak.

Entegrasyon gözden düştü
Bütçede tasarrufa gidilecek bir diğer konu ise eğitim alanında entegrasyon. Eğitme yapılan yatırım 370 milyon arttırılarak 8,8 milyara çıkartılırken; aynı alanda entegrasyona ayrılan bütçe ise 80’den 40 milyon avroya düşürüldü. Almanca kursları için ise öğretmen sayısı önceki yıllara oranla daha da az olacak. Öte yandan Özgürlük Partisi (FPÖ) üyesi Norbert Hofer’in başında olduğu Ulaşım Bakanlığı da 400 milyon avro tasarruf yapacak. Ulaşımdaki bu tasarruf özellikle Avusturya Devlet Demiryolları’nı etkileyecek.

Polis sayısı arttırılacak
Tasarrufdan elde edilen miktarlar nereye harcanacak? Bu sorunun cevabını veren Löger, özellikle kamusal alanlardaki polis sayısının arttırılacağını ve tasarruflardan arda kalacak büyük bir miktarın söz konusu alana harcanacağını belirtti.

Aile bonusu çıkmazı
Bütçeyle ilgili en çarpıcı nokta ise “Aile Bonusu” (Familienbonus) konusu. Buna göre; halihazırda iyi gelire sahip aileler daha fazla yardım alma şansına sahip olacaklar. Düşük gelirli aileler ise bonustan daha az pay alacaklar. Ayrıca bakım sektörüne ayrılan bütçe 800 milyon civarında arttırılacak.

Podijeli:

O autoru

Ostavi komentar


+ 3 = 11