EVİNİZDE EN PİS YER KLOZET DEĞİL: Bakteriler en çok nerede?

0

Evinizde tahmin ettiğinizden çok daha fazla bakteri bulunuyor. Evinizin en fazla bakteri barındıran bölgelerinin neler olduğunu biliyor muydunuz?

Evinizdeki en pis yerin klozet olduğunu düşünüyorsanız kesinlikle yanılıyorsunuz çünkü evinizde ondan çok daha fazla bakteri barındıran bilmediğiniz yerler var. Bu yazımızda evinizin bakteri dolu bölgelerinde bir gezintiye çıktık.

Mutfakta en çok bakteri barındıran yerler

Mutfak lavabosu: Mutfak lavabosu ile klozeti karşılaştırdığımız zaman klozetin daha pis olabileceğini düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Mutfak lavabonuz, klozetinizden çok daha fazla bakteri barındırıyor. Burada biriken yemek artıkları bakterilerin oluşması için elverişli bir ortam yaratıyor. Mutfak lavabosunu her gün deterjan ve suyla temizlemek gerekiyor. Aynı zamanda lavabo giderini ve borularını da temiz tutmalısınız.

Mutfak bezi ve bulaşık süngeri: Mutfak lavabosu ne kadar kirliyse, mutfak bezi ve bulaşık süngeriniz de aynı derecede suç ortağı. Bu malzemeler çok fazla bakteri barındırıyor. Mutfak bezini ve bulaşık süngerini düzenli olarak yenisiyle değiştirmekte fayda var.

Kesme tahtası: Kesme tahtasını gün içinde bazen defalarca kullanabiliyoruz. Her gıda türü için mesela sebzeler için farklı, etler için farklı kesme tahtası kullanmamız gerekiyor. Kesme tahtaları iyi dezenfekte edilmezse son derece sağlıksız olabiliyor. Kesme tahtalarının plastik olanları düşünülenin aksine ahşap olanlardan daha az mikrop barındırma potansiyeline sahip. Her kullanımdan sonra bulaşık makinesinde yıkamak gerekiyor

Kahve ve çay makinası: Masum görünen ama öyle olmayan suçlulardan biri de kahve ve çay makineleri. Bu makinelerin ve filtrelerinin her kullanımdan sonra düzenli olarak temizlenmesi gerekiyor yoksa bakterilere üreyebilecekleri bir alan yaratmış oluyoruz. Kahve ve çay makinesini, çaydanlığınızı ayda bir sirkeli su ile yıkayarak bakterilerin daha kolay yok olmasını sağlayabilirsiniz.

Oturma odasında en çok nerelerde bakteri var?

Uzaktan kumanda: Uzaktan kumanda, oturma odanızda bakterilerin en çok toplandığı yer. Uzaktan kumandanın temiz tutulması, dezenfektanlar ile temizlenmesi gerekiyor.

Elektrik düğmeleri, kapı kulpları: Gün içinde en çok elimizle temas ettiğimiz noktalardan biri de elektrik düğmeleri ve kapı kulpları. Bakterilerin yayılmasını engellemek için en az haftada bir kez sirkeli bezle silmekte fayda var.

Yatak odasında bakteriler nerelerde bulunuyor?

Yastıklar: Hangi materyalle doldurulmuş olursa olsun yastıklar özellikle alerji tetikleyici maytların (mite) en çok bulunduğu yer. Saçımızdan veya derimizden dökülen parçalar da maytların sevdiği bir ortam yaratıyor. Yastıkların düzenli olarak havalandırılması, kılıfların da alerjen içermeyen deterjanlarla yıkanması gerekiyor. Çarşaflar ve nevresimler: Tıpkı yastıklar gibi nevresim takımı ve çarşaf da maytların üreyebileceği bir ortam yaratıyor. Düzenli olarak yıkanması, eğer alerjiniz varsa hipoalerjenik ürünler ile dezenfekte edilmesinde fayda var.

Banyolar bakteri yuvası mı?

Klozet ve klozet kapağı: Evin en pis noktası olduğu düşünülen aslında öyle olmayan klozet ve klozet kapağı bu ünvanını düzenli temizlenmeye borçlu. Klozetin daha pis olacağını düşündüğümüz için sürekli dezenfekte ediyoruz. Klozetin içini ve kapağını güçlü dezenfektanlarla temizlemenin yanı sıra, özellikle sifonu çekerken kapağını kapalı tutmak gerekiyor. Sifon çekildiği esnada görmediğimiz milyonlarca bakteri banyonun çeşitli alanlarına dağılıyor, diş fırçanıza yapışıyor. Bütün bunlara ek olarak; banyo temizliğinde herkesin unuttuğu bir şey var, sifon düğmesini temizlemek. Sifon düğmesi her kullanımdan sonra temas edilen önemli bir nokta ve mutlaka düzenli olarak temizlenmesi gerekiyor.

Diş fırçası: Sifonun çekilmesiyle yayılan bakterilerden korumak için diş fırçasını bir kapak ile veya kapalı bir dolap içinde muhafaza etmek en doğrusu. Diş fırçasında kullandıkça bakteriler birikiyor. Her kullanımdan sonra fırçayı temizlemek ve üç ayda bir yenisiyle değiştirmek gerekiyor.

Havlular: El havlusu ve banyo havlularının ıslak bırakılmaması gerekiyor. Islak bırakılan havlular bakterilere davetiye çıkarıyor. Tüm havluların haftada bir değiştirilip, yüksek sıcaklıkta yıkanması gerekli.

Makyaj malzemeleri: Hiç öyle değilmiş gibi dursa da makyaj fırçaları çok fazla bakteri barındırıyor. Her 40 kullanımdan sonra fırçaları temizlemek gerekiyor.

Banyo paspası: Banyonuzun en pis merkez noktalarından biri de banyo paspası. Klozetten veya lavabodan sıçrayan sular, tozlar her burada birikiyor ve bakterilere ev sahipliği yapıyor. Banyo zemininizi düzenli olarak dezenfekte edip, banyo paspasını da haftada bir kere yüksek sıcaklıkta yıkamanız gerekiyor.

Islak çamaşırlar: Kirli ve ıslak çamaşırların uzun süre çamaşır sepetinde beklemesi bakteri üretiyor. Benzer şekilde yeni yıkanmış çamaşırların 30 dakikadan fazla çamaşır makinesinin içinde beklememesinde fayda var. Bekleyen ve ıslak olan her şey bakteri üretiyor. Çamaşırların yıkandıktan sonra en kısa sürede kurutulması gerekiyor.

Elektronik cihazlar

Kulaklık: Kulaklıkları çantanızın içinde başka şeylerle temas etmesini önlemeniz gerekiyor. Bakteriler bu şekilde rahatlıkla yayılıyor. Ayrıca aralıksız bir saatten fazla kulaklıkla müzik dinlemek kulağınızın içinde mikropların artmasına sebep oluyor.

Cep telefonu: Gün içinde en çok kullandığımız cihazlardan biri cep telefonu. Ekranda parmak izlerimizi gördüğümüzde elimizin kirli olduğunu düşünüyoruz ve telefonu temizlemek yerine hemen ellerimizi yıkamayı tercih ediyoruz. Akıllı telefonların özellikle grip veya soğuk algınlığı dönemlerinde haftada bir kere kapalı konuma getirilip özel dezenfekte edici mendillerle temizlenmesi gerekiyor.

Bilgisayar klavyesi: Toz parçacıkları veya yiyecek artıkları bilgisayar klavyesinin arasına siz farkında olmadan kolayca girebiliyor. Bilgisayar klavyesinin de özel dezenfekte edici mendillerle düzenli olarak silinmesi gerekiyor.

 

Fotoğraf: Freepik

Podijeli:

O autoru

Ostavi komentar


× 7 = 7