Depresyon mevsiminde mutluluğun sırları…

0

Sonbahar’da Viyana her ne kadar depresif bir kimliğe bürünse de, bazı eğlenceli aktivitelerle soğuk ayların tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.   

Yağmurlu ve soğuk havalar başlarken kışlık kıyafetler de ufak ufak dolaptaki yerlerini alıyor. Kimilerine göre ‘Depresyon mevsimi’ sonbahar geliyor. Durun! Hemen moralinizi bozmayın. Önyargılardan kurtulun! Sonbahar sandığınız kadar kötü olmayabilir… İşte sonbahar aylarında Viyana’da yapabileceğiniz aktiviteler..

Windobona
Hayatınız boyunca hiç uçabilmeyi hayal ettiniz mi? Mutlaka etmişsinizdir. Bu hayalinizi Prater’de bulunan indoor skydiving rüzgar tünelinde gerçekleştirebilirsiniz. Sonbahar aylarında yaşamınıza biraz adrenalin katmak için güzel bir fırsat. Üzerinize giydiğiniz koruyucu kıyafet ile altınızdaki türbünlerden gelen 280 km hıza sahip rüzgarın çıkardığı sesten dolayı kendinizi Star Wars filminde gibi hissetseniz de, muhteşem bir deneyimin içinde buluyorsunuz kendinizi. Bu deneyim size 4.000 metrelik bir yükseklikten düşüyormuşsunuz gibi bir his yaratıyor. Ancak bu deneyim için 49€ euroyu gözden çıkarmanız gerekiyor.

Kahve kültürünün tadını çıkartın
Bu şehrin geçmişten günümüze gelen bir takım ritüelleri var. Bunlardan biri de birbirinden güzel Viyana kafelerinde vakit geçirmek ve bu şehre özgü kahvelerden içmek. Viyana kahve kültürü, UNESCO Avusturya somut olmayan kültür mirası listesinde de yer alıyor. Kafeler bu listede “zamanın ve mekanın tüketildiği ancak sadece kahvenin parasının ödendiği” yerler olarak tanımlanıyor. Bu tanımdan da anlaşılabileceği gibi kahve evleri sosyal yaşamın en iyi halini temsil ediyor. Bu dükkanlar her türden bireyin hayallerini konuşmak, düşüncelerini ifade etmek, fikirlerini paylaşmak, şaheserlerini yazmak, bir şeyler okumak veya sadece sessizce oturup renkli hayatımızı izlemek için bir araya geldiği yerlerdir. Geleneksel olarak gümüş bir tepsi üzerinde ve bir bardak suyla birlikte sunulan bir fincan kahveyle, kişi hiçbir şey sipariş etmek zorunda olmadan kahve dükkanında saatlerce zaman geçirme hakkına sahip olur ve bu da onları evinde hissettirir. Şiirin hayata geldiği yer burası, yani tarihle, duygularla ve hayatla dolu ilginç yerdir. Viyana’nın en önemli kahve evleri ise Café Central (Herrengasse 14), Café Hawelka (Dorotheergasse 6), Café Landtmann (Universitätsring 4), Café Sacher (Philharmoniker Str. 4), Café Demel (Kohlmarkt 14)  ve Café Prückel (Stubenring 24).

Sonbahar demek tiyatro demek
Eylül ayında start verilen tiyatro sezonunda birbirinden eğlenceli oyun tiyatroseverleri bekliyor. Viyana’nın ünlü tiyatrolarında sahnelenecek oyunlardan bazıları şöyle: Burgtheater: Bir Yaz Gecesi Rüyası (Shakespeare/Yönetmen: Leander Haußmann), Bir Halk Düşmanı (Henrik Ibsen/ Yönetmen: Jette Steckel) ve Radetzky Marşı  (Joseph Roth/ Yönetmen: Johan Simons). Volkstheater: Kuru Gürültü (Shakespeare/Yönetmen: Sebastian Schug), 1984 (George Orwell/Yönetmen: Hermann Schmidt-Rahmer), On Emir (Krzysztof Kieslowski/Yönetmen: Stephan Kimmig).

Viennale 2017
Yerel ve uluslararası sinema yıldızlarının Viyana’da buluştuğu Viennale, bu sene 19 Ekim – 1 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek. Her yıl farklı ülkelerden yaklaşık 100.000 kişinin katıldığı etkinlikte biletler 15 Ekim’de satışa çıkacak. Filmlere talep çok fazla olduğu için, festival kapsamında gösterilecek filmlerden izlemek istediklerinizi önceden belirleyip, biletleri satışa çıkar çıkmaz almakta fayda var.

Spa ve Termal
Saunada terlemek, kaplıcada yüzmek, şozlonga uzanıp rahatlamak: Yılın bu soğuk zamanlarında kaplıcalara gidip kaçamak yapmak çok revaçta. Viyana’da tam teşekkürlü sadece bir tane termal tesis olmasına karşın, şehir içinde de birkaç saatinizi rahatlamaya ayırabileceğiniz genellikle saunası, havuzu ve spor salonu bulunan küçük tesisler mevcut. Viyana çevresinde ise arabaya ihtiyaç duymadan, toplu taşımayı kullanarak kolay ve rahatça gidebileceğiniz birçok tesis var.

1. Therme Wien: 75.000 metrekarelik dev bir alana kurulmuş olan Therme Wien, Viyana’nın en kapsamlı kaplıcası konumunda. Zaten başkentte Therme Wien’den başka kaplıca bulunmuyor. 4.000 metrekarelik su, 3.000 metrekarelik sauna ve 6.000 metrekarelik sağlık alanını kapsayan tesis, Avrupa’nın en büyük termal tesislerinden bir tanesi. 2010 yılında restore edilerek yeniden hizmete açılan Therme Wien, restorasyondan sonra taştan isimler verilerek bölümlere ayrılmış bir şekilde karşımıza çıktı: Güzellik taşı, dinlenme taşı, serüven taşı, sauna taşı ve fitness taşı. İsimlerinden de anlaşılabileceği her bir taş ayrı bir bölümü temsil ediyor. Mesela dinlenme taşında daha sakin bir ortamda kafanızı dinleme şansı yakalarken, fitness taşında ise spor salonuna girip form tutabilirsiniz.

2. Dhevari SPA: 9. Viyana’da hizmet veren Dhevari, lüks spa deneyimini şehrin merkezinde yaşatıyor. Doğu’nun egzotik ambiansını Viyana’ya taşıyarak elegant bir hizmet veren işletmenin masaj menüsü genellikle uzak doğu ağırlıklı. Bali, Thai ve Shiroabhyanga gibi Asya’nın önde gelen masaj türlerini yaptırarak yorgunluk atabileceğiniz tesiste 105, dakika süren baştan ayağa bakım paketinin ücreti 109 euro. Bayanlar, erkekler ve çiftler için farklı masaj ve tedavi paketleri de mevcut. Bunların tamamına www.dhevari.at sitesinden ulaşabilirsiniz.

3. City Wellness: Spa’ya nazaran bir güzellik merkezi olan City Wellness, onlarca farklı masajın deneyimini yaşayabileceğiniz bir yer. Özellikle iş sonrası stres atmak isteyenler için ideal olan işletmenin kapıları, hafta içi akşam 9’da kadar açık. Hafta sonu ve tatil günleri ise saat 18:00’e kadar. Masaj fiyatları 37 ile 130 euro arasında değişiyor. Lenaugasse 5 numarada hizmet veren City Wellness’e U2 ve ya 2 numaralı tramvayla gidebilirsiniz. Rathaus durağında ineceksiniz.

Podijeli:

O autoru

Ostavi komentar


+ 7 = 11