Depresif Kış Aylarını Eğlenceye Çevirin

0

Kış aylarında izin gününüzü evde geçirmek zorunda değilsiniz. İçinizi ısıtacak indoor ve outdoor aktivitelerle kış depresyonunu teğet geçin. 

Yılın bu zamanlarında­ sabahları uyanıp; pencereden dışarıya bakıp; gıpgri ve sisli bir manzarayla karşılaşınca, birçoğumuzun içinden yatağa geri dönüp dışarıya hiç çıkmamak geçiyor. Zaten gün içerisinde yapacak önemli bir işiniz yoksa; hiç bir güç sizi o sıcacık yatağınızdan alıkoyamıyor. Hatta bazen bu durum Viyana’yı terketmeyi bile düşündürebiliyor. Böyle günlerde Viyana’ya olan sevginizi geri getirecek öneriler arıyorsanız bu yazımızı mutlaka okumalısınız. İlerleyen satırlarda yer verdiğimiz aktiviteler sabahları insanı yataktan kolayca çıkaracak cinsten.

Indoor aktiviteleri
Kış Viyana’ya gelmiş olsa da ve dışarıdaki hava sıcaklığı pek iç açıcı olmasa da sporseverler hareketli yaşamlarından vazgeçmemeli. Çünkü Viyana kış aylarında yapılabilecek birçok Indoor (iç alan) ve heyecan verici yeni aktiviteleri deneme fırsatı sunuyor.

Laser Tag: “How I Met Your Mother” dizisini izleyenler elbette Laser Tag’ı duymuşlardır. Zaten oyunu meşhur eden etkenlerden biri de dizideki çapkın karakter Barney’in Laser Tag’a olan sevgisi. Peki bu oyun nasıl oynanıyor? Kapalı labirent gibi bir alanda iki veya daha fazla kişiyle oynanan oyunda, oyuncular üzerlerine kızılötesi alıcı bulunan bir yelek giyiyorlar ve yine üzerinde kızılötesi verici olan silah ile birbirlerini vurmaya çalışıyorlar. Oyunun sonunda rakibini en çok vuran takım kazanıyor. Oyun bir nevi Paintball gibi ancak kızılötesi silahlar ile oynanıyor ve vurulduğunuz zaman paintball gibi acıtmıyor. NEREDE: LaserMaxx Wien. FİYATLAR: 13€’dan başlıyor. INFO: www.maxx-e.com

Kiy (Bowling): Yetişkinler kadar çocukların da severek oynadığı kiy, hemen hemen bowling’in aynısı. Aralarındaki fark ise kiyin 10 yerine 9 labut ile oynanması ve labutların eşkenar üçgen yerine eşkenar dörtgen halinde dizilmesi. Bir de bowling ayakkabıları kiyinkilere nazaran daha kaygan oluyorlar. Kiy salonları genellikle geleneksel Avusturyalı Gasthaus’ların bodrumunda yer alıyor. Bu deneyimi yaşamak istiyorsanız 3. Bölge’de Gärtnerstraße 9’da hizmet veren Asia Paradies’i ziyaret edebilirsiniz. Bu mekanda Çin yemeklerinin yanında saati 12€’ya kiy de oynayabilirsiniz. INFO: 01/7125522, chi.asia@hotmail.com

Tırmanma: Tırmanma Avusturya’da son yıllarda popüleritesi giderek artan bir spor dalı. Spor salonlarına kurulan devasa tırmanma platformları bu sporun kışın çok fazla tercih edilme sebeplerinin başında geliyor. 600m2’iik bir alana kurulu olan boulderbar.vienna, şehrin en büyük tırmanma platformuna sahip tesislerden bir tanesi. Mekandaki tırmanış platformları zorluk derecelerin ve yaş gruplarına göre farklılıklar gösteriyor. INFO: www.boulderbar.net FİYATLAR: Günlük biletler yaşa göre 9,9 ile 5,5 euro arasında değişiyor.

Dalış: Dalış deyince insanın aklına masmavi denizlerde balıklarla birlikte denizin derinliklerine doğru kulaç atmak gelir. Peki bu spor dalının Viyana havuzlarında da yapıldığını biliyor muydunuz? “Hiç havuza tüple dalınır mıymış” dediğinizi duyar gibi oldum. Evet, havuza dalmak belki okyanusa ya da denize dalmakla aynı eğlenceyi ve tecrüyeyi yaşatmayabilir. Ancak bir dahaki yaz tatilinde dalış yapmayı düşünüyorsanız  bu, sizin için iyi bir antrenman olabilir. Ayrıca bu merkezlerden Açık Su Dalış Sertifikası bile alabilrsiniz. INFO: www.tauchzentrum.at, FİYAT: 210 Eurodan başlıyor. İlk dalgıçlık tecrübesini yaşamak isteyenler isterlerse Viyana Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nda bu duyguyu tadabilir; uluslararası dalgıç ehliyetine de sahip olabilirler. INFO: www.uni-tauchen.at, FİYAT: 45€/Semester (Dalgıçlık ehliyeti hariç).

Go Kart: Kışın Viyana’da otomobil sporları severler ve adrenalin bağımlıları için birçok aktivite mevcut. Bunlardan bir tanesi de go kart deneyimi. Viyana’nın çevresinde bulunan pistlere giderek bu heyecanlı deneyime şahit olabilirsiniz. 9 HP gücündeki karting araçları ile tünellerin altında arkadaşlarınızla kapışmak istiyorsanız, 23. Bölge’de hizmet veren Monzart Kartbahn tam size göre. INFO: www.monza-kart.com, FİYAT: Süreye ve yarışın türüne göre farklılık gösteriyor.

Outdoor aktiviteleri
Hava sıcaklığı donma noktasına doğru yol almaya başladı. Ama bu tabii ki de; evde oturup battaniyenin altına saklanmak için bir bahane değil. Viyana ve çevresindeki birçok keyifli outdoor aktiviteleri ziyaretçilerini bekliyor.

Buzun üzerinde eğlence: Muhteşem doğaya doğru buz sporları coşkusunu doya doya yaşayabileceğiniz bir gezintiye çıkmak nasıl olurdu? “Viyana’nın denizi” olarak tabir edilen Neusiedler See’nin 320 kilometrekareye varan donmuş yüzeyinde buz pateni ve buz sörfü gibi sporlarla uğraşabilir; akşam vakitlerinde ise yorucu bir günün ardından gölün etrafında bulunan restoranların birinde eşsiz manzaraya karşı yemeğinizin tadını çıkarabilirsiniz.
Karın zevkine varın: Boş zaman değerlendirme alanı olan Wiener Prater sporsal faaliyetler için çok uygun bir yer. Bu bölgede bulunan Jesuitenwiese sadece yaz ve bahar aylarında değil, kış ayllarında da Viyanalıların tercih noktası. Özellikle kızakla kaymak burada tercih edilen etkinliklerin başında geliyor. Hava kararınca projektörlerle aydınlatılan 10 metre yüksekliğinde 60 metre uzunluğundaki pistlerde akşam saat 21’e kadar kaymanız mümkün. Eğer çimlerin üzerinde hala kar tutmamışsa endişelenmeyin. Böyle bir durumda devreye giren kar makineleri alanı kızak kaymaya elverişli hale getirmek için çalışıyorlar. Yerler kaygan ve çamurlu olduğu için karın üzerinde yürümekten ve kızak kaymaktan pek keyif almıyorsanız doğa içerisinde de yürüyüş yapabilirsiniz. Böylece kış ve yürüyüş birbirinden ayrılmamış olur. Eğer yürüyüş için kendinize daha başka yerler arıyorsanız toplu taşımayla kolayca ulaşabileceğiniz birçok destinasyon mevcut. Mesela bunlardan bir tanesi Wiener Hütte’de bulunan eşsiz yürüyüş yolları ve yolun etrafında yer alan tarihi kale kalıntıları burayı daha da özel bir yer haline getiriyor.

Suyla şifa bulun: Saunada terlemek, kaplıcada yüzmek, şozlonga uzanıp rahatlamak: Yılın bu soğuk zamanlarında kaplıcalara gidip kaçamak yapmak çok revaçta. Viyana’da tam teşekkürlü sadece bir tane termal tesis olmasına karşın, şehir içinde de birkaç saatinizi rahatlamaya ayırabileceğiniz genellikle saunası, havuzu ve spor salonu bulunan küçük tesisler mevcut. Viyana çevresinde ise arabaya ihtiyaç duymadan, toplu taşımayı kullanarak kolay ve rahatça gidebileceğiniz birçok tesis var. 1. Therme Wien: 75.000 metrekarelik dev bir alana kurulmuş olan Therme Wien, Viyana’nın en kapsamlı kaplıcası konumunda. Zaten başkentte Therme Wien’den başka kaplıca bulunmuyor. 4.000 metrekarelik su, 3.000 metrekarelik sauna ve 6.000 metrekarelik sağlık alanını kapsayan tesis, Avrupa’nın en büyük termal tesislerinden bir tanesi. 2010 yılında restore edilerek yeniden hizmete açılan Therme Wien, restorasyondan sonra taştan isimler verilerek bölümlere ayrılmış bir şekilde karşımıza çıktı: Güzellik taşı, dinlenme taşı, serüven taşı, sauna taşı ve fitness taşı. İsimlerinden de anlaşılabileceği her bir taş ayrı bir bölümü temsil ediyor. Mesela dinlenme taşında daha sakin bir ortamda kafanızı dinleme şansı yakalarken, fitness taşında ise spor salonuna girip form tutabilirsiniz. 2. Dhevari SPA: 9. Viyana’da hizmet veren Dhevari, lüks spa deneyimini şehrin merkezinde yaşatıyor. Doğu’nun egzotik ambiansını Viyana’ya taşıyarak elegant bir hizmet veren işletmenin masaj menüsü genellikle uzak doğu ağırlıklı. Bali, Thai ve Shiroabhyanga gibi Asya’nın önde gelen masaj türlerini yaptırarak yorgunluk atabileceğiniz tesiste 105, dakika süren baştan ayağa bakım paketinin ücreti 109 euro. Bayanlar, erkekler ve çiftler için farklı masaj ve tedavi paketleri de mevcut. Bunların tamamına www.dhevari.at sitesinden ulaşabilirsiniz. 3. City Wellness: Spa’ya nazaran bir güzellik merkezi olan City Wellness, onlarca farklı masajın deneyimini yaşayabileceğiniz bir yer. Özellikle iş sonrası stres atmak isteyenler için ideal olan işletmenin kapıları, hafta içi akşam 9’da kadar açık. Hafta sonu ve tatil günleri ise saat 18:00’e kadar. Masaj fiyatları 37 ile 130 euro arasında değişiyor. Lenaugasse 5 numarada hizmet veren City Wellness’e U2 ve ya 2 numaralı tramvayla gidebilirsiniz. Rathaus durağında ineceksiniz.

Miniklere özel aktiviteler
Museumsquartier’de yer alan Zoom Çocuk Müzesi’nin kapısı sekiz aylık ve 14 yaş arasındaki bütün minik ziyaretçilerine açık. Müzenin ‘Okyanus’ adındaki oyun ve deneyim alanında çocuklar ışıl ışıl bir görüntüye sahip su mağaralarını, su altı ormanlarını ve ayna tünelini inceliyor; okyanus dünyasını yeniden keşfediyorlar. Boyama ve çizim atölyelerinde ise yaratıcılıklarını konuşturuyorlar. Farklı matbaa yöntemleri hakkında bilgiler verilen sergi bölümünde baskı tekniklerini öğrenen minik Viyanalılar, metal, tahta ve taş plakalarla kendi baskılarını yapıyorlar. Ayrıca çizgi film stüdyosunda yeni multi medya teknolojileri ile tanışma fırsatını buluyorlar. Hazır çizgi film demişken; çocukların en çok sevdiği ve televizyonun başından saatlerce kalkmak istemedikleri çizgi filmlerin yapım aşamalarını gözlemlemek isteyenler için ORF-Zentrum’da eğitim seminerleri düzenleniyor. 4 ve 9 yaş arasındaki çocuklar burada televizyon starlarıyla tanışma fırsatı yakalamalarının yanında bir programa moderatörlük bile yapabiliyorlar.
Politikayla arası iyi olan çocuklar için UNO-City Viyana çok özel programlar sunuyor. Bunlardan bir tanesi ise insan hakları üzerine yapılan interaktif sempozyumlar. Burada çocuklar dünya tarihi hakkında yeni şeyler öğreniyor; uluslararası insan haklarının ne anlama geldiği, çocuk haklarının neler olduğu, mülteci çadırında yaşamanın neler hissettirdiği gibi sorulara cevap buluyorlar.

Viyana Çikolata Müzesi (Wiener Schokoladenmuseum) minik ziyaretçilerini en çok sevdikleri tatlının tarihi ve prodüksiyon süreci hakkında bilgiler almaya davet ediyor. Müzede bulunan ‘Çikolata Sineması’nda çikolata hakkında keyifli ve eğlenceli filmler gösteriliyor. Bunların dışında çocuklar hangi çikolataların hangi mevsimde daha iyi olduklarını öğrenmekle kalmıyor, müzenin atölyesinde kendi pralinlerini yapma fırsatı yakalıyor.
Soğuk günlerde dışarıda vakit geçirmek isteyen çocuklar için, üstlerini kalın giyinmeleri şartıyla, başkent birçok outdoor (dış mekan) aktiviteleri sunuyor. Viyana Belediye Sarayı önüne kurulan buz pateni pisti yine ‘Wiener Eistraum’ adıyla 22 Ocak’tan itibaren bütün ziyaretçilerini bekliyor.

Podijeli:

O autoru

Ostavi komentar


4 − 3 =