Bisiklete binmeniz için birbirinden geçerli nedenler!

0

Yaz gelince açık alanlarda daha fazla aktivite ve spor yapma olanağımız artıyor. Bu güzel havalarda koşu veya yürüyüşün yanı sıra bisiklete binmeye ne dersiniz? Bisiklete binmek en ucuz, basit ve eğlenceli egzersizlerden biri, üstelik çocuklar için de ideal. Bisiklete binmenin tüm kaslarınızı aynı anda çalıştıran çok iyi bir kardiyo olduğunu ve uykusuzluğa iyi geldiğini biliyor muydunuz? İşte bisiklete binmeniz için birkaç neden.

Kalbinize iyi geliyor

Bisiklete binmek tüm vücudunuzu özellikle bacak kaslarınızı çok iyi çalıştırıyor, güçlendiriyor. Aynı zamanda bileklerinizi de güçlendiriyor ve eklem ağrılarına bağlı hastalıkların önüne geçiyor. Kalp sağlığına iyi geliyor ve kalp hastalıklarından koruyor; denge ve koordinasyon gibi yeteneklerinizin gelişmesini ve sürekli fit kalmanızı sağlıyor.

Uykuyu düzene sokuyor

Standford Üniversitesi’nde insomnia üzerinde yapılan bir araştırmanın sonucuna göre her sabah 20-30 dakika pedal çeviren kişiler akşamları daha rahat uykuya dalıyor. Gün içinde bisiklete binmek uykunuzu düzene sokmaya yardımcı oluyor. Güvenlik önlemleri alınarak dikkatli kullanıldığı takdirde ömrü uzatıyor çünkü metabolizmayı hızlandırıyor ve bu egzersiz birçok kanser türüne karşı koruyor.

Obezite riskini azaltıyor

Bisiklete binmek kilo vermeye ve sağlıklı kiloda kalmaya yardımcı oluyor. Çocuklarda obezite riskini azaltıyor. Kısa mesafelerde araba yerine bisikleti tercih etmek hem hava kirliliğinin önüne geçiyor hem de gideceğiniz yere daha hızlı gitmenizi sağlıyor. Ayrıca ruh sağlığına iyi gelerek daha mutlu bir insan olmanıza yardımcı oluyor.

Podijeli:

O autoru

Ostavi komentar


8 − 3 =