BAHAR TEHLİKESİ: Polen alerjisi

0

Alerji günümüzün hızla yayılan hastalıklarından biri. Özellikle bahar aylarında polenlerin alerjik etkisini özellikle başta çocuklar olmak üzere pek çok insan hissediyor. Peki polen alerjisiyle başa çıkmak mümkün mü?

Baharın gelmesiyle doğanın hareketlendiği, havanın, renklerin ve insanların canlandığı tartışılmaz bir gerçek. Havanın güzel olmasını fırsat bilip pencerelerinizi sonuna kadar açarsınız ya da yürümek istersiniz yollarda. Ancak karşılaşacağınız tek şey havanın güzelliği değildir; baharın vazgeçilmezi alerjiler, yine karşınızdadır.

Bebeklik çağında, 5 yaşından büyük çocuklara göre daha farklı alerjiler görülüyor. 7-8 yaş civarında ise çocuklarda daha sık rastlananı ise alerjik nezle. Polenlerin de nedenleri arasında yer aldığı alerjik nezlenin belirtileri; burunda akıntı, tıkanıklık,hapşırık, kaşıntı. Ancak gerekli ilaçlar kullanıldığı takdirde bu sorun kontrol altına alınabiliyor.

Çocuklarınız da etkilenebilir

Konu alerji olduğunda baharın müjdecisi polenlerin yol açtığı en önemli sorun; alerjiler. Havadaki polenler siz ne kadar istemeseniz de soluma yoluyla vücudunuza yerleşiyor. Bağışıklık sistemi aslında zararlı olmayan polenleri adeta düşman gibi görüyor ve veri bankasına kaydedip takip altına alıyor. Onlarla karşılaştığı zaman onlarca zararlı madde ortaya çıkıyor ve bu maddeler burun, solunum yolları, göz ve ciltte var olan alerjik iltihabı daha da arttıracak sonuçlara neden oluyor . Savaşa benzetilebilecek bu durumdan etkilenen siz de olabilirsiniz çocuğunuz da.

En çok polen alerjisine yol açabilecek bitkilerin başında çimen, çayır ve arpa,yulaf, çavdar,mısır gibi hububat polenleri geliyor. Bunlar küresel ısınma ile birlikte artık mart aylarından başlayarak haziran dönemine kadar olan sürede reaksiyonlara yol açabiliyor. Yabani ot polenleri ve bazı ağaç polenleri ise sonbahara kadar olan dönemde bir takım belirtilerin ortaya çıkmasına neden olabiliyor.

Polen alerjisi olan kişilerin hemen hemen hepsinde göz ve burun belirtileri görülüyor. Gözlerde sulanma, kaşıntı, kızarıklık, burun akıntısı, tıkanıklık, hapşırık ve burun kaşıntısı görülebilen belirtiler. Bazı hastalarda ise alt solunum yolları da etkilenerek astım tablosu ortaya çıkıyor. Bu durumda nefes darlığı, öksürük, göğüste daralma hissi, hırıltı ve hışıltı görülebiliyor.

Polene karşı alınabilecek önlemler

Polen alerjiniz varsa onun hayatınızı kolaylaştırmak için bir takım önlemler alabilirsiniz. İşte bu önlemlerden bazıları:

Sabahın erken saatlerinde mümkün olduğunca dışarı çıkarmayın. Dışarı çıkmanız gerekliyse mutlaka filtreli koruyucu maske takın. Polenlerin sokaklarda kol gezdiğini hatırlayarak açık havada uzun süre kalmayın, pikniğe gitmeyin.

Kapalı ortamlardaki hava da mümkün olduğunca polenlerden arındırılmalı. Bunun için evde ve arabada filtreli havalandırma veya hava temizleme cihazı kullanın.

Gözlük kullanıyorsanız gözlüğünüzü düzenli olarak yıkamayı unutmayın. Gözlüğüne yapışan her polen rahatsızlanmanıza neden olacaktır. • Günlük kıyafetlerinizi yatak odanızda çıkartmayın.

Evinizin camlarını polen mevsiminde kapalı tutun.

Mutlaka bir doktora görünün

Tedavide antihistaminik dediğimiz ve genelde günde tek doz kullandığımız antialerjik ilaçların kullanılması ile belirtilerin çoğunun üstesinden gelmek mümkün. Bunun yanı sıra burun veya göze lokal olarak kullanılan bazı damlaların tedaviye eklenmesi gerekebiliyor. Bu ilaçların bazıları kortizon içermesine rağmen bunların vücudun diğer organlarında herhangi bir yan etki yapması söz konusu değil. Polen döneminde şikayetleri uzun süren ve ilaç tedavisi ile istenilen sonuç alınamayan olgularda çok seyrek olarak halk arasında alerji aşısı olarak bilinen özgül immünoterapi yapılabiliyor. Bu da klasik olarak koldan cilt altına injeksiyon şeklinde uygulanabildiği gibi dil altına sprey şeklinde de verilebiliyor. Son zamanlarda çimen polenlerine karşı tablet şeklinde aşılar da geliştirilmiş olup hangi tedavinin size daha uygun olduğunu belirlemek için konun uzmanı olan bir hekimin kontrolünde olmanız gerekiyor.

Fotoğraf: Freepik

Podijeli:

O autoru

Ostavi komentar


7 × 6 =